Przewodnik Uczestnika PPK Pocztylion

PPK – Twoja druga emerytura

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 16.00 pod numerem infolinii: 801 101 801

Najważniejsze informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Jak Pracownik oszczędza w PPK.

System PPK obejmuje trzy grupy podmiotów, które współpracują ze sobą i są nadzorowane przez państwo.

  • Pracodawcy,
  • Pracownicy,
  • Instytucje finansowe (fundusze emerytalne zdefiniowanej daty),

Są one nadzorowane przez KNF i PFR (Komisję Nadzoru Finansowego i Polski Fundusz Rozwoju).

Takiego systemu nigdy wcześniej w Polsce nie było!

Pracodawcy i instytucje finansowe są zobowiązani do zorganizowania pracownikom możliwości oszczędzania w PPK. W jaki sposób? Pracodawcy muszą podpisać umowy z funduszami i zapisać pracowników do programu. Pracownicy mogą zrezygnować z PPK, ale będą co cztery lata ponownie zapisywani. Ostateczną decyzję o dalszym pozostaniu w PPK zawsze podejmuje Pracownik. Może z niego zrezygnować, ale tym samym pozbawi się szansy na wyższą emeryturę w przyszłości. Warto zatem uczestniczyć w PPK, bo to się po prostu opłaca!

Po formalnym uruchomieniu PPK przez pracodawcę pracownicy zaczynają oszczędzanie w PPK.

Podstawową cechą nowego systemu oszczędzania jest współudział pracodawcy i państwa w gromadzeniu środków na przyszłą emeryturę Pracownika. Wpłaty do PPK płyną zatem z trzech źródeł: z naszych wynagrodzeń, od naszego pracodawcy i dodatkowo od państwa.

Poniższa infografika obrazuje skąd i w jakiej wysokości trafiają wpłaty do PPK:

Pamiętaj! PPK to nie jest nowe OFE!

Każdy powszechny produkt emerytalny wprowadzany po reformie OFE może budzić obawy co do stabilności rozwiązań prawnych. Tymczasem to tylko OFE miały specyficzną konstrukcję prawną, która umożliwiła…
No właśnie, co tak naprawdę stało się z OFE w 2014 roku?

Istotą reformy OFE w 2014 roku było przesunięcie obligacji z OFE do ZUS z jednoczesną zmianą formy zobowiązania. Dlaczego taka zmiana była prawnie możliwa? Dlatego, że składki, które trafiały do OFE, pochodziły z części składek pobranych przez ZUS (pracodawca nie wpłacał składek do OFE, tylko do ZUS) i były cały czas traktowane jako finanse publiczne.

Przesunięcie obligacji Skarbu Państwa z OFE do ZUS umożliwiło rządowi zmianę charakteru długu publicznego (dla dociekliwych: obligacje były długiem Skarbu Państwa wyemitowanym na podstawie ustawy o systemie finansów publicznych; po przeniesieniu do ZUS stały się długiem na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Tym samym pomniejszono dług publiczny pokazywany w statystykach bieżących, niemniej powiększono tzw. dług ukryty, czyli przyszłe zobowiązania ZUS – ponieważ dług z obligacji przesuniętych z OFE został zapisany na indywidualnych kontach składkujących.

Żeby uniemożliwić powtórzenie takiej sytuacji w przyszłości, planowane jest ustawowe przekształcenie OFE w pełni prywatne środki w formie IKE. Natomiast PPK od początku jest wolne od tej cechy. Wpłacamy tam własne pieniądze z pensji, a nie część składek ZUS.

W odróżnieniu od OFE, PPK nie jest częścią systemu finansów publicznych.

Wpłaty finansowane są z pensji netto i kosztów pracodawcy, a nie z części składek na ZUS jak w OFE. Dzięki temu środki gromadzone są na specjalnym prywatnym koncie i należą tylko i wyłącznie do Pracownika.

PPK nie są finansowane ze składek ZUS! Państwo wzięło na siebie jedynie organizację tego systemu kierując się problemami demograficznymi, jakie mamy w naszym społeczeństwie. PPK to zorganizowane przez państwo zachęcanie do prywatnego oszczędzania.