Przewodnik Uczestnika PPK Pocztylion

Twoje decyzje i czynności w PPK – Poradnik

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 16.00 pod numerem infolinii: 801 101 801

Sprawy kierowane do instytucji finansowej (PPK Pocztylion)

Decyzje o funduszach.

Pracownicze plany kapitałowe zarządzają Twoimi środkami w funduszach zdefiniowanej daty. Jest to nowy produkt na rynku polskim, ale znany i wypracowany przez lata na rynku amerykańskim i angielskim (nasz akcjonariusz i partner w PPK, Invesco, zarządza takim funduszami od lat).
Ich główną jest cechą jest zmienna polityka inwestycyjna, dostosowana do wieku urodzenia uczestników danego funduszu.

Dzięki temu nie wymaga się od pracowników śledzenia i analizowania swojego portfela i podejmowania przez nich decyzji inwestycyjnych. Jeżeli jednak chcesz zmienić profil ryzyka i lokować środki w innych niż właściwy dla Twojego wieku funduszu, masz do wyboru dwa rodzaje operacji: konwersja funduszy i podział wpłat. Szczegóły znajdziesz na kolejnych stronach dokumentu. Wnioski o funduszach zgłaszasz bezpośrednio do Pocztylion-Arka PTE S.A.

F2. Podział (przyszłych) wpłat.

Co jest celem tej czynności?

Przekazywanie nowych wpłat do innych funduszy PPK Pocztylion niż fundusz właściwy dla wieku uczestnika.

Podział wpłat jest podobny do konwersji, ale dotyczy nowych wpłat jakie mają być dokonywane a nie już zgromadzonych środków. Poprzez wniosek o podział wpłat zmieniamy fundusz, do którego trafiają co miesięczne wpłaty, czyli dokonujemy podziału przyszłych wpłat.
Podział wpłat w PPK Pocztylion jest bezpłatny. Na jeden fundusz przypadać musi minimum 10 proc. całkowitej miesięcznej wpłaty. Zlecenia złożone na niższy udział nie zostaną zrealizowane.

Jak mogę zmienić fundusz (fundusze), na które dokonywane będą moje przyszłe wpłaty?

  • Elektronicznie poprzez portal uczestnika PPK Pocztylion dostępny na stronie naszeppk.pl.
  • Pisemnie poprzez przekazanie dyspozycji papierowej do Pocztylion-Arka PTE S.A. na adres wskazany przez Towarzystwo w formularzu.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do Pocztylion-Arka Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. zarządzającego funduszami PPK Pocztylion.

 

Gdzie znajdę formularz?

  • Dostępny jest w formie elektronicznej na portalu uczestnika PPK Pocztylion na stronie naszeppk.pl.
  • Dostępny jest także do wydrukowania na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „F2. Dyspozycja uczestnika – podział wpłat”.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 35
PODZIAŁ WPŁAT
1. Uczestnik nabywa jednostki rozrachunkowe Funduszu właściwego ze względu na jego wiek z uwzględnieniem Zdefiniowanej Daty Funduszu, chyba że Uczestnik wskaże inny Fundusz niż właściwy z uwagi na jego wiek, na który mają być dokonywane Wpłaty do PPK lub dokona innego podziału Wpłat do PPK pomiędzy dwoma lub większą liczbą Funduszy.
2. Uczestnik może w każdym czasie złożyć Funduszowi deklarację w sprawie podziału Wpłat do PPK wskazując Fundusz inny niż właściwy ze względu na wiek Uczestnika lub określając podział Wpłat do PPK pomiędzy poszczególne Fundusze Zdefiniowanej Daty zarządzane przez Towarzystwo.
3. Deklaracja, o której mowa w ust. 2, składana jest w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na Trwałym Nośniku, z wykorzystaniem Aplikacji Nasze PPK w części dla Uczestnika lub w zwykłej formie pisemnej.
4. Wysokość wpłaty kierowanej do jednego Funduszu powinna stanowić kwotę odpowiadającą co najmniej 10% miesięcznej Wpłaty do PPK.
5. Wpłaty do PPK są rozdzielane między Fundusze zgodnie z dyspozycją deklaracji, o której mowa w ust. 2 począwszy od kolejnej Wpłaty do PPK.
6. Złożenie deklaracji, o której mowa w ust. 2 jest wolne od opłat.

Jakie są kwestie podatkowe?

Nie występują.

F3. Konwersja zgromadzonych środków.

Co jest celem tej czynności?

Przesunięcie środków już zgromadzonych w funduszu PPK Pocztylion do innych funduszy PPK Pocztylion niż właściwy dla wieku uczestnika.

Konwersja (tzw. zamiana) to przesunięcie całości lub części już zgromadzonych środków do innych funduszy PPK Pocztylion niż właściwy dla wieku uczestnika. Może to wiązać się ze zmianą profilu ryzyka całości portfela uczestnika. Konwersje w PPK Pocztylion są bezpłatne.
Na jeden fundusz przypadać musi minimum 10 proc. wszystkich zgromadzonych środków. Zlecenia złożone na niższy udział nie zostaną zrealizowane.

Jak mogę dokonać konwersji?

  • Elektronicznie poprzez portal uczestnika PPK Pocztylion dostępny na stronie naszeppk.pl.
  • Pisemnie poprzez przekazanie dyspozycji papierowej do Pocztylion-Arka PTE S.A. na adres wskazany przez Towarzystwo w formularzu.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do Pocztylion-Arka Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. zarządzającego funduszami PPK Pocztylion.

 

Gdzie znajdę formularz?

  • Dostępny jest w formie elektronicznej na portalu uczestnika PPK Pocztylion na stronie naszeppk.pl.
  • Dostępny jest także do wydrukowania na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „F3. Dyspozycja uczestnika – konwersja”.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 34
KONWERSJA

1. Uczestnik może złożyć Funduszowi wniosek o dokonanie Konwersji jednostek rozrachunkowych do Funduszu innego niż właściwy dla jego wieku.
2. Zlecenie Konwersji musi zawierać imię i nazwisko Uczestnika, indywidualny identyfikator Uczestnika w Rejestrze Uczestników Funduszu, dane identyfikujące Pracodawcę, nazwę Funduszu, z którego jednostki rozrachunkowe mają podlegać Konwersji, określenie dyspozycji zgodnie z ust. 4, a także nazwę Funduszu, na którego jednostki rozrachunkowe ma zostać dokonana Konwersja.
3. Nabycie jednostek rozrachunkowych w wyniku Konwersji w Funduszu wskazanym przez Uczestnika, następuje jednocześnie z umorzeniem jednostek rozrachunkowych podlegających Konwersji, za środki pieniężne uzyskane z tego umorzenia, po dokonaniu wpłaty na ich nabycie na rachunek bankowy Funduszu, w którym jednostki rozrachunkowe mają być nabyte.
4. Wydając dyspozycję Konwersji, Uczestnik określa procentowy udział Środków zgromadzonych w PPK w poszczególnych Funduszach, przy czym wpłata do jednego Funduszu powinna stanowić kwotę odpowiadającą co najmniej 10% Środków zgromadzonych w PPK. Udział Środków zgromadzonych w PPK jest ustalany na Dzień Wyceny realizacji Konwersji. Złożone przez Uczestnika zlecenia Konwersji opiewające na niższy udział Środków zgromadzonych w PPK nie zostaną zrealizowane.
5. W przypadku Konwersji może być pobierana opłata, o której mowa w § 9 ust. 2 i na warunkach tam wskazanych.
6. Konwersja dokonywana jest nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania zlecenia.
7. W przypadku, gdyby Dzień Wyceny realizacji zlecenia określony w ust. 6 przypadał po terminie określonym w ust. 8, zlecenie Konwersji realizowane jest w ostatnim Dniu Wyceny przypadającym w okresie, o którym mowa w ust. 9.
8. Okres między złożeniem zlecenia Konwersji, a chwilą wskazaną w ust. 9, nie może być dłuższy niż 7 (siedem) dni. Warunkiem realizacji zlecenia Konwersji w powyższym terminie jest złożenie zlecenia zgodnie z zasadami wskazanymi w Regulaminie.
9. Konwersja następuje w chwili wpisania do Rejestru Uczestników Funduszu liczby jednostek rozrachunkowych umorzonych i nabytych w wyniku Konwersji.
10. W przypadku braku realizacji przez Fundusz prawidłowo złożonego zlecenia w terminie, o którym mowa w ust. 8, Fundusz dokona Konwersji niezwłocznie po powzięciu informacji o braku jej realizacji.
11. Fundusz dokonuje Konwersji po cenie umorzenia jednostek rozrachunkowych obliczanej jako iloczyn wartości Aktywów netto na jednostkę rozrachunkową oraz różnicy pomiędzy liczbą jeden a stawką opłaty dodatkowej wskazanej w § 9 ust. 2 z zastrzeżeniem zdania pierwszego przywołanego ustępu.

Jakie są kwestie podatkowe?

Nie występują.