Jak sprawnie wdrożyć PPK w firmie do 20 pracowników? Najważniejsze informacje

PPK dla firm do 20 pracowników

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), dobiegło już końca. Rozpoczęte przez największych pracodawców poprzez średnie i małe firmy, w tym zatrudniających do 20 osób.
A jak wygląda wdrożenie PPK dla firm do 20 pracowników?

Jaki termin wdrożenia PPK w firmie do 20 pracowników?

PPK do 20 pracowników odnosi się do czwartego etapu wdrażania systemu. Dla pracodawców oznaczało to zaplanowanie i wprowadzenie PPK zachowując terminy:

Niedopilnowanie, a więc przekroczenie tychże terminów, będzie wiązało się z przykrymi konsekwencjami. W przypadku pierwszej daty pracodawca może liczyć się z karą grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w poprzednim roku obrotowym (art. 106 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych), a drugiej: od 1 tysiąca do 1 miliona złotych (art. 104 ustawy o PPK).

Jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego poniżej 20 osób?

Nieubłaganie goniące terminy są kłopotliwe nie tylko pod względem możliwych sankcji, ale przede wszystkim ilości obowiązków spoczywających na pracodawcy i księgowych. Zaletą wprowadzania PPK w firmie do 20 pracowników jest oczywiście mniejsze grono osób koniecznych do przeszkolenia, niż w przypadku największych pod względem ilości pracowników przedsiębiorstw, nie oznacza jednak, że szkolenia nie muszą się odbyć. W dalszym ciągu pracodawca ma obowiązek przeprowadzić dokładną komunikację wśród pracowników. O czym jeszcze należy pamiętać, przygotowując się do wdrożenia PPK w firmie poniżej 20 pracowników?

 • wybranie instytucji finansowej mającej zarządzać kapitałem pracowników wraz z ich reprezentacją,
 • terminowe podpisanie umów o zarządzanie i prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową,
 • terminowe pobieranie, obliczanie i przekazywanie wpłat do wybranej instytucji finansowej
 • Integracja programów kadrowo-płacowych pod system Nasze PPK i nauka ich obsługi przez księgowych,
 • stworzenie listy uczestników po zebraniu deklaracji przystąpienia,

i o wielu innych czynnościach, mających ogromny wpływ na codzienną pracę firmy. Aby uniknąć licznych nadgodzin księgowych, informatyków i właścicieli przedsiębiorstwa, warto zdecydować się na wsparcie we wdrażaniu PPK.

Kto może udzielić wsparcia we wdrożeniu PPK w firmie poniżej 20 pracowników?

Tak duża zmiana w firmie, jaką jest wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, wymaga opieki specjalisty. Popełnienie nawet najmniejszego błędu, czy to związanego z naliczaniem i wpłacaniem składek, czy interpretacją przepisów, może oznaczać dla właścicieli firm olbrzymie sankcje finansowe. Aby się przed nimi uchronić, warto skorzystać ze wsparcia PPK Pocztylion – jesteśmy firmą, która specjalizuje się we wdrażaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych. O zakresie posiadanej przez nas wiedzy najlepiej świadczy doświadczenie: od ponad 20 lat zajmujemy się zarządzaniem funduszami emerytalnymi oraz długoterminowym inwestowaniem środków na rynku kapitałowym w Polsce i za granicą. Jak dokładnie możemy pomóc Twojej firmie?

 • Zweryfikujemy aktualny stopień przygotowania firmy do wdrożenia PPK i przygotujemy plan sprawnego, skutecznego działania,
 • przeprowadzimy szkolenia dla osób zatrudnionych, zarówno pod kątem przystąpienia do PPK jako uczestnik, jak i ich obsługi w firmie (np. przez księgowe, właścicieli, informatyków),
 • zaimplementujemy systemy IT i przeprowadzimy testy integracji programów kadrowych z systemem Nasze PPK,
 • udostępnimy intuicyjne kalkulatory składek oraz czytelne broszury i prezentacje informacyjne,
 • zapewnimy opiekę indywidualnego konsultanta, zarówno w okresie wdrożenia, jak i po nim,
 • zapewnimy darmową opiekę formalną i techniczną,
 • umożliwimy wdrożenie PPK w firmie do 20 pracowników nawet w 48 godzin, bez zakłócania jej codziennej pracy,
 • dopilnujemy terminowego podpisania umów o zarządzanie i prowadzenie PPK.