Przewodnik Uczestnika PPK Pocztylion

O funduszach PPK Pocztylion

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 16.00 pod numerem infolinii: 801 101 801

O funduszach PPK Pocztylion

Warunki gromadzenia środków i zarządzania funduszami PPK Pocztylion.

3.1.1. Fundusze zdefiniowanej daty.

PPK Pocztylion to w istocie dziewięć dobrowolnych funduszy emerytalnych zarządzanych jako fundusze zdefiniowanej daty. Każdy z funduszy ma na celu zarządzanie oszczędnościami regularnie gromadzonymi przez uczestników w trakcie pracy zawodowej z przeznaczeniem na wypłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego. Poszczególne fundusze przeznaczone są dla osób urodzonych w rocznikach wskazanych w poniższej tabeli. Każdy uczestnik zapisywany jest automatycznie do funduszu właściwego dla jego roku urodzenia.

Poszczególne fundusze przeznaczone są dla osób urodzonych w rocznikach wskazanych w poniższej tabeli:

Fundusze posiadają własną politykę inwestycyjną oraz charakteryzują się odrębnym profilem ryzyka, dostosowanym do aktualnego wieku uczestnika. Wyznacznikiem polityki inwestycyjnej i profilu ryzyka jest rok określony w nazwie danego funduszu.

3.1.2. Rok w nazwie funduszu a wiek emerytalny.

Rok ten jest jednocześnie przybliżoną (z dokładnością do dwóch lat) datą osiągnięcia wieku emerytalnego przez uczestników danego funduszu. Uwaga! Na potrzeby PPK wiek ten ustalony jest w ustawie na poziomie 60 lat, bez względu na płeć.

3.1.3. Cel inwestycyjny

Celem inwestycyjnym funduszy PPK Pocztylion jest długoterminowy wzrost wartości aktywów w wyniku wzrostu wartości lokat przy uwzględnieniu zasad minimalizacji ryzyka.

Fundusze lokują swoje aktywa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, kierując się najlepiej pojętym interesem swoich uczestników i dążąc do osiągnięcia maksymalnego bezpieczeństwa i rentowności dokonywanych lokat, jak również mając na względzie konieczność ograniczania poziomu ryzyka inwestycyjnego w zależności od wieku uczestnika PPK.

Cel inwestycyjny jest dynamicznie dostosowywany do aktualnego wieku uczestników. Generalną zasadą jest, że dla osób młodszych głównym celem jest przyrost środków, dla osób starszych – bezpieczne zachowanie zgromadzonych aktywów.

3.1.4. Ścieżka Zmiany Alokacji.

Wspomniane powyżej ograniczanie poziomu ryzyka w zależności od wieku uczestnika wyznacza tzw. Ścieżkę Zmiany Alokacji – kluczowy parametr definiujący politykę inwestycyjną funduszy PPK Pocztylion.

Ścieżka Zmiany Alokacji określa maksymalne i minimalne udziały dla aktywów bardziej i mniej ryzykownych w poszczególnych latach trwania funduszu: od jego utworzenia w 2019 roku aż do osiągnięcia zdefiniowanej daty i dalej w trakcie wypłacania przez dziesięć lat emerytury kapitałowej ze zgromadzonych w danym funduszu środków.

Wyznaczenie przebiegu Ścieżki Zmiany Alokacji i dokładnego składu portfela danego funduszu jest zadaniem zarządzających aktywami, natomiast graniczne udziały Części Udziałowej i Części Dłużnej wynikają z ustawy i zawarte są w tabeli na stronie 5 ninejszego dokumentu.

3.1.5. Zasady inwestycji.

Jedna z podstawowych zasad w inwestycjach to oczekiwanie wyższego zysku jeżeli ponoszone ryzyko rośnie. Ryzykiem w takim rozumieniu jest zaobserwowane w przeszłości odchylenie zysku od oczekiwań. Grupy inwestycji, nazywane klasami aktywów, różnią się między sobą właśnie oczekiwaniami co do zysku i związanego z nim ryzyka.

W funduszach PPK są dwie podstawowe klasy aktywów:

    • część Udziałowa, składającą się głównie z akcji oraz
    • część Dłużna składająca się głównie z obligacji i depozytów.

Część Udziałowa (akcyjna) jest związana z wyższym ryzykiem niż Część Dłużna (obligacyjna), ale też w przypadku akcji oczekuje się wyższych zysków niż w przypadku obligacji.

Lata, gdy emerytura jest bardzo odległa to czas na inwestycje w akcje. Historia pokazuje, że spadki indeksów giełdowych są wyrównywane z solidnym naddatkiem, gdy koniunktura wraca.

Gdy jednak emerytura jest bliska, przychodzi czas na inwestycje w obligacje. Powinniśmy wtedy stawiać na zyski pewniejsze – nawet jeśli miałyby być mniejsze.

Reguła „im dalej od emerytury tym wyższe zyski, im bliżej emerytury tym pewniejsze” jest podstawą funduszy PPK Pocztylion.

Ponieważ mamy klientów w różnym wieku, oferujemy wiele funduszy, które różnią się między sobą stosunkiem Części Udziałowej i Części Dłużnej czyli alokacją aktywów. Każdy klient jest przypisywany do odpowiedniego dla niego funduszu. Przy tym, w trakcie zbliżania się klientów danego funduszu do emerytury Część Udziałowa jest stopniowo zmniejszana na rzecz Części Dłużnej. Dzięki temu klienci nie muszą się martwić o nieodpowiednio wysoki poziom ryzyka swoich oszczędności, zespół profesjonalistów troszczy się o jego dostosowanie za nich. Bierzemy jednak pod uwagę także preferencje osobiste i umożliwiamy naszym klientom bezpłatne przenoszenie środków pomiędzy funduszami (konwersja i podział wpłat opisane w przewodniku).

Poniżej zamieszczone są minimalne (określone ustawą) udziały Części Udziałowej i Części Dłużnej dla poszczególnych funduszy oraz w poszczególnych latach.