Przewodnik Uczestnika PPK Pocztylion

Twoje decyzje i czynności w PPK – Poradnik

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 16.00 pod numerem infolinii: 801 101 801

Sprawy kierowane do pracodawcy

Decyzje o uczestnictwie.

Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Ale jednocześnie jest to system powszechny – do pracowniczych planów kapitałowych zapisywani są automatycznie wszyscy pracownicy, którzy następnie mogą zdecydować o swoim uczestnictwie. Czynności związane z uczestnictwem w PPK Pocztylion to przystąpienie, rezygnacja, przywrócenie, kontynuacja oszczędzania w PPK Pocztylion po zmianie pracy.

W kolejnych punktach opisaliśmy poszczególne dyspozycje. Prosimy zwrócić uwagę, iż wnioski związane z uczestnictwem składane są do pracodawcy.

P1. Przystąpienie do PPK Pocztylion

Co jest celem tej czynności?

Rozpoczęcie oszczędzania w PPK.

PPK są programem powszechnym, dlatego przystąpienie do PPK dokonane jest przez pracodawcę w imieniu i na rzecz pracownika automatycznie poprzez elektroniczne przekazanie listy pracowników. Z tym momentem dla każdego uczestnika zawierana jest umowa o prowadzenie. Ustawa określa, iż dla pracowników w wieku:

  1. 18-54 lat umowę zawiera się automatycznie;
  2. 55-69 lat umowę zawiera się na wniosek uczestnika;
  3. powyżej 70 lat umowy nie zawiera się.

Jak przystąpić do PPK?

  1. pracownik w wieku 18-54 lat zapisywany jest automatycznie i nie musi wykonywać dodatkowych czynności
  2. pracownik w wieku 55-69 lat składa wniosek do pracodawcy.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do pracodawcy.

 

Gdzie znajdę formularz?

Formularz dla pracowników w wieku 55-69 lat dostępny jest na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „P1. Wniosek do pracodawcy – zawarcie umowy o prowadzenie PPK” lub u pracodawcy.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 10
PRACOWNICY OBJĘCI UMOWĄ O PROWADZENIE PPK
1. Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne.
2. Pracodawca zawiera z Funduszem Umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz Pracowników, którzy ukończyli 18 rok życia. Lista Uczestników objętych Umową o prowadzenie PPK stanowi załącznik do Umowy o prowadzenie PPK. Umowa o prowadzenie PPK może być zawarta wyłącznie z Funduszem, z którym Pracodawca zawarł uprzednio Umowę o zarządzanie PPK.
3. Zawarcie Umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz danego Pracownika następuje w dniu przekazania Funduszom przez Pracodawcę Listy Uczestników (stanowiącej załącznik do Umowy o prowadzenie PPK) albo zaktualizowanej Listy Uczestników, na której Pracodawca wskazał dane identyfikujące danego Pracownika.
4. Pracodawca zawiera Umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz Pracownika, który ukończył 55 (pięćdziesiąt pięć) lat i nie ukończył 70 (siedemdziesiąt) lat, wyłącznie na jego wniosek, z zastrzeżeniem ust. 5. Pracodawca jest obowiązany do poinformowania Pracownika o możliwości złożenia wniosku.
5. Pracodawca zawiera Umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz Pracownika, o którym mowa w ust. 3, jeżeli w okresie 12 (dwanaście)miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia, Pracownik ten był zatrudniony u Pracodawcy łącznie przez co najmniej 3 (trzy) miesiące.
6. Pracodawca nie zawiera Umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz Pracownika, który ukończył 70 (siedemdziesiąt) lat.
7. Pracodawca nie zawiera Umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz Pracownika, jeżeli do 10 (dziesiątego) dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 (trzech) miesięcy zatrudnienia, Pracownik zadeklaruje niedokonywanie Wpłat do PPK albo przestanie być Pracownikiem w stosunku do danego Pracodawcy.
8. Pracownik może być w tym samym czasie stroną więcej niż jednej umowy o prowadzenie PPK.
§ 11
TERMIN ZAWARCIA UMOWY. LISTA UCZESTNIKÓW.
1. Umowa o prowadzenie PPK zawierana jest po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia danego Pracownika u Pracodawcy, nie później niż do 10 (dziesiątego) dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 (trzech) miesięcy zatrudnienia.
2. Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy zatrudnienia u Pracodawcy z poprzednich 12 (dwunastu) miesięcy, a także okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców, jeżeli z mocy odrębnych przepisów Pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez Pracodawcę, który poprzednio zatrudniał Pracownika.
3. Umowa o prowadzenie PPK jest zawierana w stosunku do danego Pracownika w dniu przekazania Funduszom przez Pracodawcę Listy Uczestników (stanowiącej załącznik do Umowy o prowadzenie PPK) albo zaktualizowanej Listy Uczestników, na której Pracodawca wskazał dane identyfikujące danego Pracownika, przy czym Lista Uczestników i jej kolejne aktualizacje przekazywane są w postaci elektronicznej, w formacie i strukturze określonej przez Towarzystwo, za pośrednictwem Aplikacji Nasze PPK udostępnionej Pracodawcy przez Towarzystwo.
4. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania Wpłat do PPK począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Pracodawca przekazał Funduszom Listę Uczestników, a w stosunku do Pracowników, o których zostanie uzupełniona Lista Uczestników wskutek aktualizacji – od miesiąca następującego po miesiącu, w którym Pracodawca przekazał Funduszom zaktualizowaną Listę Uczestników.
5. Pracodawca jest zobowiązany do aktualizowania Listy Uczestników w przypadku wystąpienia zdarzeń powodujących zmianę Listy Uczestników, w szczególności w związku z nawiązaniem nowego stosunku prawnego z danym Pracownikiem, rezygnacją z oszczędzania w PPK przez Uczestnika, zakończeniem stosunku prawnego wiążącego Pracownika z Pracodawcą.
§ 13
PRACOWNICY PRZYSTĘPUJĄCY DO UMOWY O PROWADZENIE PPK
1. W przypadku, gdy do PPK prowadzonego przez Pracodawcę związanego Umową o zarządzanie PPK przystępuje nowy Pracownik, zawarcie Umowy o prowadzenie PPK następuje na zasadzie jak w § 11 ust. 3.
2. Lista Uczestników w zmienionej treści jest wiążąca dla Funduszu od dnia otrzymania przez Fundusz aktualizacji.
3. Jeżeli Pracodawca nie dopełni obowiązku zawarcia Umowy o prowadzenie PPK poprzez aktualizację Listy Uczestników w terminie wskazanym w § 11 ust. 1 przyjmuje się, że w pierwszym dniu po upływie tego terminu, z mocy prawa, powstał stosunek prawny wynikający z Umowy o prowadzenie PPK pomiędzy nowym Pracownikiem a Funduszem. Umowę o prowadzenie PPK uważa się za zawartą na warunkach wynikających z Umowy o zarządzanie PPK.

Jakie są kwestie podatkowe?

Nie występują.

P2. Rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK Pocztylion.

Co jest celem tej czynności?

Wstrzymanie wpłat do PPK Pocztylion.

PPK są dobrowolne. Oszczędzanie na emeryturę jest ważne, ale każdy ma prawo zrezygnować z wpłacania środków do PPK (rezygnując jednocześnie z wpłat pracodawcy i dopłat od państwa).
Zgodnie z prawem deklarację rezygnacji należy złożyć pisemnie do pracodawcy. Pracodawca nie dokonuje wpłat począwszy od miesiąca, w którym złożono deklarację.

Jak zrezygnować z wpłat do PPK?

Należy złożyć pisemną dyspozycję do pracodawcy.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do pracodawcy.

 

Gdzie znajdę formularz?

Formularz dla pracowników w wieku 55-69 lat dostępny jest na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „P2. Deklaracja do pracodawcy – rezygnacja z dokonywania wpłat do PPK” lub u pracodawcy.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 12
DEKLARACJA REZYGNACJI Z WPŁAT DO PPK
1. Uczestnik może zrezygnować z dokonywania Wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej Pracodawcy w formie pisemnej, w każdym czasie.
2. Deklaracja rezygnacji z Wpłat do PPK zawiera dane dotyczące Pracodawcy i Uczestnika oraz oświadczenie Uczestnika o posiadaniu przez niego wiedzy o konsekwencjach jej złożenia.
3. Rezygnacja z dokonywania Wpłat do PPK nie wymaga zmiany umowy o prowadzenie PPK.
4. O złożeniu deklaracji Pracodawca niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia deklaracji przez Uczestnika, informuje Fundusz.
5. Pracodawca nie dokonuje Wpłat do PPK za Uczestnika, który złożył deklarację, począwszy od miesiąca, w którym Uczestnik złożył deklarację. Wpłaty do PPK pobrane w tym miesiącu podlegają zwrotowi.
6. Zwrot, o którym mowa w ust. 5, może zostać zrealizowany w wartości nominalnej wyłącznie w sytuacji, w której za otrzymane wpłaty do PPK nie nastąpiło nabycie Jednostek Rozrachunkowych. Jeśli za Wpłaty do PPK zostały nabyte Jednostki Rozrachunkowe zwrot jest dokonywany poprzez umorzenie Jednostek Rozrachunkowych nabytych za wpłaty do PPK, według bieżącej Wartości Aktywów Netto na Jednostkę Rozrachunkową. W przypadku umorzenia Jednostek Rozrachunkowych w związku ze zwrotem stosuje się odpowiednio zasady, tryb i terminy dotyczące odkupienia Jednostek Rozrachunkowych w związku z dyspozycją Wypłaty. Zwrot dokonywany jest na rzecz Pracodawcy i Uczestnika proporcjonalnie, przy czym Fundusze dokonują zwrotu na rachunek Pracodawcy

Jakie są kwestie podatkowe?

Nie występują.

P3. Ponowne dokonywanie wpłat do PPK Pocztylion.

Co jest celem tej czynności?

Wznowienie oszczędzania na emeryturę w PPK Pocztylion.

PPK są dobrowolne. Oszczędzanie na emeryturę jest ważne, dlatego każdy ma prawo w każdym czasie ponownie wpłacać środki do PPK (zyskując przy tym wpłaty pracodawcy i dopłaty od państwa). Zgodnie z prawem wniosek powrotu należy złożyć pisemnie do pracodawcy. Pracodawca dokonuje wpłat począwszy od następnego miesiąca, licząc od tego, w którym złożono deklarację.

PPK są również powszechne, więc co 4 lata, począwszy od 1 kwietnia 2023 r. każdy pracodawca ponownie automatycznie rozpoczyna dokonywanie wpłat od wszystkich pracowników. Zaprzestania takich ponownych automatycznych wpłat wymaga złożenie pisemnej deklaracji przez pracownika.

Jak wznowić wpłaty do PPK?

Należy złożyć pisemną dyspozycję do pracodawcy.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do pracodawcy.

 

Gdzie znajdę formularz?

Formularz dla pracowników dostępny jest na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „P3. Wniosek do pracodawcy – ponowne dokonywanie wpłat do PPK” lub u pracodawcy.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 12
DEKLARACJA REZYGNACJI Z WPŁAT DO PPK
(…)
7. Uczestnik, który złożył deklarację, może w każdym czasie złożyć Pracodawcy, w formie pisemnej, wniosek o dokonywanie Wpłat do PPK, chyba że Uczestnik ukończył 70 rok życia. Złożenie tego wniosku i ponowne dokonywanie Wpłat do PPK
nie wymaga zmiany Umowy o prowadzenie PPK.
8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, Wpłat do PPK dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o dokonywanie Wpłat do PPK.
9. Co 4 lata, w terminie do ostatniego dnia lutego danego roku, Pracodawca informuje Uczestnika, który złożył deklarację o ponownym dokonywaniu Wpłat do PPK za tego Uczestnika zgodnie z ust.
10. Co 4 lata, od dnia 1 kwietnia 2023 roku, Pracodawca dokonuje Wpłat do PPK za Uczestnika, który złożył deklarację rezygnacji z Wpłat do PPK, chyba że Uczestnika ponownie zrezygnuje z dokonywania Wpłat do PPK, składając Pracodawcy deklarację rezygnacji z Wpłat do PPK.
Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio.

Jakie są kwestie podatkowe?

Nie występują.

P4. Kontynuacja oszczędzania w PPK Pocztylion po zmianie pracy lub po zmianie umowy o zarządzanie.

Co jest celem tej czynności?

Zatrzymanie środków w PPK Pocztylion.

Mogą wystąpić dwie sytuacje, w których pracodawca automatycznie przekaże Twoje środki dotychczas zgromadzone w PPK Pocztylion do innej instytucji finansowej. Zgodnie z prawem możesz wyrazić sprzeciw przeciwko takiemu transferowi i pozostawić swoje dotychczasowe środki w funduszach PPK Pocztylion. Takie sytuacje to:
a) zmiana pracy przez uczestnika,
b) zmiana instytucji finansowej przez pracodawcę.
Jeżeli po którejś z powyższych zmian chcesz, aby PPK Pocztylion dalej zarządzał Twoimi zgromadzonymi środkami, musisz poinformować pracodawcę o braku zgody na transfer.

Jak zatrzymać moje środki w PPK Pocztylion?

Pisemna dyspozycja złożona do pracodawcy.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do pracodawcy.

 

Gdzie znajdę formularz?

Formularz dla pracowników dostępny jest na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „P4. Wniosek do pracodawcy – brak zgody na wypłatę transferową” lub u pracodawcy.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 27
WYPŁATA TRANSFEROWA DOKONYWANA W WYNIKU WYPOWIEDZENIA PRZEZ PRACODAWCĘ UMOWY O ZARZĄDZANIE PPK
1. W przypadku wypowiedzenia przez Pracodawcę Umowy o zarządzanie PPK i zawarcia nowej umowy o zarządzanie PPK z Inną Instytucją Finansową, Pracodawca zobowiązany jest poinformować Uczestnika o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o Wypłatę Transferową środków zgromadzonych na Rachunku PPK Uczestnika prowadzonym przez Fundusz, na Rachunek PPK Uczestnika prowadzony przez Inną Instytucją Finansową, z którą Pracodawca zawarł nową umowę o zarządzanie PPK, o której mowa w Rozdziale 3 Ustawy.
2. W terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1, Uczestnik może poinformować Pracodawcę, w formie pisemnej, o braku zgody na złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3. W przypadku nieotrzymania od Uczestnika informacji, o której mowa w ust. 2, Pracodawca składa w jego imieniu, za pośrednictwem podmiotu zarządzającego Inną Instytucją Finansową, z którą Pracodawca zawarł nową umowę o zarządzanie PPK, wniosek o Wypłatę Transferową środków zgromadzonych na Rachunku PPK Uczestnika na rachunek Uczestnika prowadzony w Innej Instytucji Finansowej, z którą Pracodawca zawarł nową umowę o zarządzanie PPK.
4. Wypłata Transferowa dokonywana w wyniku wypowiedzenia przez Pracodawcę Umowy o zarządzanie PPK następuje w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia wypowiedzenia Umowy o zarządzanie PPK i wskazania przez Pracodawcę Innej Instytucji Finansowej, z którą zawarł umowę o zarządzanie PPK.
5. W przypadku braku zgody Uczestnika na złożenie w jego imieniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, środki dotychczas zgromadzone na Rachunku PPK Uczestnika pozostają na tym rachunku do czasu ich Wypłaty, Wypłaty Transferowej lub Zwrotu.
§ 28
WYPŁATA TRANSFEROWA DOKONYWANA W WYNIKU ZATRUDNIENIA PRZEZ PRACODAWCĘ NOWEGO PRACOWNIKA POSIADAJĄCEGO INNE UMOWY O PROWADZENIE PPK

1. W przypadku zatrudnienia nowego Pracownika, w imieniu którego inni pracodawcy zawarli umowy o prowadzenie PPK, Pracodawca jest zobowiązany poinformować Pracownika o obowiązku złożenia w jego imieniu wniosku o Wypłatę Transferową środków zgromadzonych na rachunkach PPK prowadzonych przez Inne Instytucje Finansowe, z którymi umowy o prowadzenie PPK zawarli na jego rzecz i w jego imieniu inni pracodawcy.
2. W terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1, Pracownik może poinformować Pracodawcę, w formie pisemnej, o braku zgody na złożenie wniosku, o którym mowa w ust. 1.
3. W przypadku nieotrzymania od Pracownika informacji, o której mowa w ust. 2, Pracodawca składa w jego imieniu, za pośrednictwem Funduszu, wniosek o Wypłatę Transferową środków zgromadzonych na rachunkach PPK prowadzonych przez Inne Instytucje Finansowe na Rachunek PPK tego Pracownika prowadzony przez Fundusz.
4. W przypadku braku zgody Pracownika na złożenie w jego imieniu wniosku, o którym mowa w ust. 1, środki dotychczas zgromadzone na rachunku PPK tego Pracownika pozostają na tym rachunku do czasu ich Wypłaty, Wypłaty Transferowej lub Zwrotu.

Jakie są kwestie podatkowe?

Nie występują.