Przewodnik Uczestnika PPK Pocztylion

Twoje decyzje i czynności w PPK – Poradnik

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z naszymi konsultantami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 16.00 pod numerem infolinii: 801 101 801

Sprawy kierowane do instytucji finansowej (PPK Pocztylion)

Decyzje o wcześniejszym wykorzystaniu środków.

Środki zgromadzone w PPK są prywatne. Głównym celem oszczędzania w PPK jest
zapewnienie sobie dodatkowych środków po osiągnięciu wieku emerytalnego. W określonych sytuacjach lub pod pewnymi warunkami możliwe jest jednak wcześniejsze skorzystanie z oszczędności w PPK. Można je bez odsetek wypożyczyć w celu sfinansowania zakupu mieszkania lub budowy domu. W przypadku poważnego zachorowania można z części z nich bezzwrotnie skorzystać.

Możliwe jest także całkowite wycofanie środków, aczkolwiek w takim przypadku konieczne będzie uiszczenie podatku od zysków, zapłata składek na ZUS od części otrzymanej od pracodawcy i zwrot wszystkich dopłat otrzymanych od państwa. Szczegóły znajdują się na kolejnych stronach niniejszego dokumentu. Wnioski o wcześniejsze wykorzystanie zgłasza się bezpośrednio do Pocztylion-Arka PTE S.A.

F4. Wniosek o umowę na wkład własny.

Co jest celem tej czynności?

Sfinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania lub budowę domu.

Finansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu ze środków w PPK ma charakter pożyczki. Możliwe jest wypożyczenie do 100 proc. swoich własnych środków w PPK bez odsetek, jeżeli tylko zostaną spełnione następujące warunki:

  1. uczestnik PPK nie ukończył 45 lat,
  2. zwracanie środków do PPK należy rozpocząć najpóźniej 5 lat od dnia wypłaty,
  3. zwracanie środków do PPK należy zakończyć najpóźniej 15 lat od dnia wypłaty.

Jeżeli warunki te zostaną naruszone, wypłata na wkład własny traktowana będzie jak wycofanie środków i może być obciążona podatkami i innymi opłatami publiczno-prawnymi.

Jak sfinansować środkami z PPK zakup lub budowę nieruchomości mieszkaniowej?

Należy pisemnie złożyć wniosek, a następnie zawrzeć umowę z funduszem PPK Pocztylion.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do Pocztylion-Arka Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. zarządzającego funduszami PPK Pocztylion.

 

Gdzie znajdę formularz?

Dostępny jest także do wydrukowania na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „F4. Dyspozycja uczestnika – wkład własny”.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 23
WYPŁATY NA WNIOSEK UCZESTNIKA NA POKRYCIE WKŁADU WŁASNEGO

1. Na podstawie umowy zawartej z Funduszem, Uczestnik, może jednorazowo dokonać wypłaty do 100% (sto procent) wartości środków zgromadzonych na jego Rachunku PPK w celu pokrycia Wkładu Własnego. Wniosek o zawarcie umowy Uczestnik składa
bezpośrednio Funduszowi.
2. Uczestnik zobowiązany jest do zwrotu wypłaconych mu środków w wartości nominalnej.
3. Wypłaty, o której mowa w ust. 1, dokonuje się:
1) w przypadku przeznaczenia środków zgromadzonych na Rachunku PPK na pokrycie Wkładu Własnego w związku z budową lub przebudową budynku mieszkalnego – na rachunek bankowy Uczestnika lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej Uczestnika wskazany we wniosku;
2) w pozostałych przypadkach – na rachunek bankowy zbywcy praw lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
4. Umowa, o której mowa w ust. 1, będzie określać w szczególności:
1) oznaczenie inwestycji, która ma być sfinansowana z kredytu;
2) zasady i terminy wypłaty;
3) zasady i terminy zwrotu wypłaconych środków, przy czym termin zwrotu nie może rozpocząć się później niż 5 (pięć) lat od dnia wypłaty środków i nie może trwać dłużej niż 15 (piętnaście) lat od dnia wypłaty środków.
5. Uczestnik, który zawarł umowę, o której mowa w ust. 1, nie może zawrzeć kolejnej takiej umowy z Funduszem lub Inną instytucją finansową. Uczestnik może zawrzeć kolejną umowę, o której mowa w ust. 1 z Inną Instytucją Finansową wyłącznie w przypadku, gdy umowa ma być zawarta w celu pokrycia Wkładu Własnego
w związku z zaciągnięciem przez Uczestnika kredytu udzielonego na sfinansowanie tej samej inwestycji.
6. Możliwość dokonania wypłaty, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy Uczestnika, który w dniu złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, ma ukończone 45 (czterdzieści pięć) lat.
7. Terminy wypłat na pokrycie Wkładu Własnego określa umowa, o której mowa w ust. 1.

Jakie są kwestie podatkowe?

Wypłata do 100% środków PPK na cele mieszkaniowe (pokrycie wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego lub mieszkania albo na nabycie nieruchomości), jest zwolniona z opodatkowania PIT pod warunkiem zwrotu przez Uczestnika środków PPK w wartości nominalnej w terminie określonym w odrębnej umowie z instytucją finansową; w zakresie w jakim uczestnik nie dokona zwrotu środków we wspomnianym terminie, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 11a ustawy o PIT dochód podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem PIT; dochodem w takim przypadku jest kwota niedokonanego zwrotu pomniejszona o koszt nabycia odkupionych jednostek uczestnictwa lub umorzonych jednostek rozrachunkowych, przypadających na ten niedokonany zwrot.

F5. Wypłata w związku z poważnym zachorowaniem.

Co jest celem tej czynności?

Wypłata w związku z poważnym zachorowaniem uczestnika, jego małżonka lub dziecka.

Możliwe jest wsparcie kosztów leczenia poważnego zachorowania środkami zgromadzonymi w PPK. Z opcji takiej może skorzystać uczestnik w związku ze swoją chorobą, małżonka lub dziecka.
Sytuacje, które mogą być uznane za poważne zachorowanie reguluje ustawa, a za nią Regulamin PPK Pocztylion (należy dołączyć odpowiednie orzeczenie medyczne lub zaświadczenie lekarskie, o których mowa w art. 2 ust 1 pkt 23 ustawy o PPK). Wypłata jest bezzwrotna, ale nie może być wyższa niż 25 proc. zgromadzonych środków.

Jak mogę złożyć wniosek o finansowanie leczenia?

Pisemnie poprzez przekazanie dyspozycji papierowej oraz niezbędnych załączników do Pocztylion-Arka PTE S.A. na adres wskazany przez Towarzystwo w formularzu.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do Pocztylion-Arka Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. zarządzającego funduszami PPK Pocztylion.

 

Gdzie znajdę formularz?

Dostępny jest także do wydrukowania na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „F5. Dyspozycja uczestnika – poważne zachorowanie”.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 24
WYPŁATY NA WNIOSEK UCZESTNIKA W WYPADKU POWAŻNEGO ZACHOROWANIA

1. Uczestnik może złożyć do Funduszu wniosek o wypłatę do 25% (dwadzieścia pięć procent) środków zgromadzonych na Rachunku PPK Uczestnika w przypadku poważnego zachorowania tego Uczestnika, jego małżonka lub dziecka tego Uczestnika. We wniosku należy określić, czy wypłata ma być dokonana jednorazowo, czy ma następować w ratach oraz określić liczbę rat i częstotliwość wypłat ratalnych.
2. Do wniosku o wypłatę należy załączyć orzeczenie o:
1) całkowitej niezdolności do pracy na okres co najmniej 2 (dwa) lat w rozumieniu ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń, wystawione przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; lub
2) umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności na okres co najmniej 2 (dwa) lat w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wystawione przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności; lub
3) niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 (szesnaście) lat, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wystawione przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności; lub zaświadczenie lekarza medycyny potwierdzające diagnozę wystąpienia jednej z jednostek chorobowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 21 lit. d lub e Ustawy.
3. Wypłaty na wniosek Uczestnika w związku z wystąpieniem przypadku Poważnego Zachorowania są realizowane w poniższych terminach:
1) w przypadku wypłaty jednorazowej, odkupienie jednostek rozrachunkowych i realizacja wypłaty następuje nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia przez Uczestnika wniosku o dokonanie wypłaty;
2) w przypadku wypłat realizowanych w ratach miesięcznych, odkupienie jednostek rozrachunkowych i realizacja wypłaty następuje, w przypadku pierwszej raty nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia przez Uczestnika wniosku o dokonanie wypłaty, a w przypadku pozostałych rat w terminach wskazanych we wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. Wypłaty wskutek odkupienia jednostek rozrachunkowych odpowiadających wypłacanym przez Uczestnika środkom zgromadzonym na Rachunku PPK są realizowane w formie przelewu na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez Uczestnika.

Jakie są kwestie podatkowe?

Wypłata do 25 proc. środków PPK w przypadku poważnego zachorowania uczestnika PPK, a także poważnej choroby małżonka lub dziecka uczestnika PPK jest zwolniona z opodatkowania PIT, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 58c ustawy o PIT.

F6. Zwrot środków przed 60 rokiem życia.

Co jest celem tej czynności?

Wycofanie środków zgromadzonych w PPK i wykorzystanie ich na inne cele niż emerytura.

Środki w PPK są prywatne, więc można z nich skorzystać wcześniej niż w wieku emerytalnym. Taka decyzja wiązać się jednak będzie z utratą części środków (obowiązek zwrotu dopłat i zapłata zaległych podatków).

Przy realizacji stosowane będą następujące obciążenia:

  1. 30 proc. środków uzyskanych od pracodawcy zostanie zwrócone do ZUS,
  2. od pozostałej wartości środków uzyskanych od pracodawcy naliczony i odprowadzony zostanie podatek PIT (od dochodu jaki przyniosły wpłaty pracodawcy),
  3. od dochodów uzyskanych z wpłat pracownika naliczony i odprowadzony zostanie podatek PIT,
  4. 100 proc. środków uzyskanych od państwa (wpłata powitalna i dopłaty roczne) zostanie zwrócone do budżetu państwa.

Reszta środków, czyli wpłaty własne pomniejszone o PIT i wpłaty pracodawcy pomniejszone o 30 proc. ZUS i PIT jest zwracana uczestnikowi, który złożył dyspozycję.

Jak mam wycofać swoje środki z funduszy PPK (jak dokonać zwrotu z PPK)?

Pisemnie poprzez przekazanie dyspozycji papierowej do Pocztylion-Arka PTE S.A. na adres wskazany przez Towarzystwo w formularzu.

 

Do kogo mam skierować dyspozycję?

Do Pocztylion-Arka Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego S.A. zarządzającego funduszami PPK Pocztylion.

 

Gdzie znajdę formularz?

Dostępny jest także do wydrukowania na stronie ppkpocztylion.pl w sekcji Dokumenty pod nazwą „F6. Dyspozycja uczestnika – zwrot”.

Jakie są zapisy Regulaminu PPK?

§ 31
ZWROT NA WNIOSEK UCZESTNIKA

Zwrot dokonywany na wniosek Uczestnika składany do Funduszu w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej następuje w formie pieniężnej, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia dyspozycji Zwrotu przez Uczestnika. Fundusz przekazuje ze środków zgromadzonych na Rachunku Uczestnika:
1) na rachunek bankowy wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, kwotę równą 30% (trzydzieści procent) środków pieniężnych pochodzących z odkupienia przez Fundusz jednostek rozrachunkowych, które zostały nabyte na rzecz Uczestnika z Wpłat finansowanych przez Pracodawcę;
2) na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-
kredytowej wskazany przez Uczestnika, kwotę równą 70% (siedemdziesiąt procent) środków pieniężnych pochodzących z odkupienia przez Fundusz jednostek rozrachunkowych, które zostały nabyte na rzecz Uczestnika z Wpłat finansowanych przez Pracodawcę, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku dochodowego
od osób fizycznych, która zgodnie z odrębnymi przepisami przekazywana jest na rachunek właściwego urzędu skarbowego;
3) na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez Uczestnika,
kwotę odpowiadającą środkom pieniężnym pochodzącym z odkupienia jednostek rozrachunkowych, które zostały nabyte na rzecz Uczestnika z Wpłat finansowanych
przez Uczestnika, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku dochodowego od osób fizycznych, która zgodnie z odrębnymi przepisami przekazywana jest na rachunek właściwego urzędu skarbowego;
4) na rachunek bankowy wskazany przez ministra właściwego do spraw pracy, kwotę odpowiadającą środkom pieniężnym pochodzącym z odkupienia przez Fundusz jednostek rozrachunkowych, które zostały nabyte na rzecz Uczestnika z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych.

Jakie są kwestie podatkowe?

Zwrot środków PPK przed ukończeniem 60 roku życia jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem PIT w wysokości 19 proc. (w myśl art. 30a ust. 1 pkt 11d ustawy o PIT). Dochód podlegający opodatkowaniu w myśl art. 30a ust. 15 ustawy o PIT stanowi kwota zwrotu z dokonanego odkupienia jednostek uczestnictwa lub umorzenia jednostek rozrachunkowych, pomniejszona o wydatki na nabycie odkupionych jednostek uczestnictwa lub wpłaty na umorzone jednostki rozrachunkowe, z których dokonano zwrotu.